Den medu 2018

Malou obec Cidlina navštívilo téměř 1000 příznivců Dne medu

Již šestý ročník této akce, s ochutnávkou medu laickou veřejností a s bohatým kulturním programem a soutěžemi, se uskutečnil v sobotu 8. září 2018. Pořadatelům, tedy Českému svazu včelařů, Základní organizaci Jaroměřice nad Rokytnou, Včelařství Špaček a Obchůdku u panenky v Cidlině a Obci Cidlina, přálo krásné slunečné počasí a snad i proto návštěvnost velmi výrazně převýšila předchozí ročníky. Maličká obec Cidlina přijala během sobotního odpoledne téměř tisíc návštěvníků, kteří si přijeli zasoutěžit, ochutnat medové dobroty a také jiné pochutiny nebo si přijeli posedět u dobré muziky a zajímavých představení. Akci podpořilo i několik sponzorů. Hlavním sponzorem akce se opět staly finanční fondy Kraje Vysočina.

V místním společenském domě probíhalo tradiční hodnocení 30 vzorků medů od 28 včelařů. Na zahradě u společenského domu skvěle hrála k tanci a poslechu heraltická skupina Nový Horizont až do pozdních nočních hodin. Děti si mohly zasoutěžit ve tvořivých dílničkách, vyráběly včelky z papíru, stáčely si med do skleniček, poznávaly medonosné rostliny nebo přiřazovaly definice k pojmům. Po tvoření se děti vyřádily ve skákacím hradu anebo si nechaly pomalovat obličej. Zvídavé děti také soutěžily v tzv. Včelí školičce, kde sbíraly informace o včelích produktem a o významné práci samotných včel. Nechyběl ani tradiční jarmark se včelími produkty, medovými dobrotami, svíčkami, včelími úly, výrobky kovářskými, košíkářskými, medovými perníčky, rostlinami přímo od zahradníka, broušení do skleněných pohárů na přání, koření, čerstvé pečivo z jaroměřické pekárny, levandulové produkty a také pestré hrníčky nebo bylinné sirupy.

Na své si přišli i milovníci dobrého jídla a pití: svou vůní lákala krkovice, kuřecí maso, sýry nebo makrela přímo z grilu, cukrářské dobroty, točená zmrzlina, pivo i bezinková limonáda. Med byl nejprve hodnocen v odborné kategorii, kde se hodnotila vlhkost dodaných 30 vzorků medu. Odborné měření prováděl Radek Bílý a mezi kontrolujícími byl Vladislav Šteflíček, Ladislav Hrůza a Petr Špaček.

První místo a cenu za nejlepší vlastnosti medu, po stránce odborné si odnesl tak jako v loňském roce med od včelaře Pavla Čurdy z Čáslavic, druhý skončil med Karla Zacha z Martínkova a třetí místo obsadil med Ladislava Hrůzy z Cidliny. V laické hodnotící soutěži, kdy nejprve návštěvníci medu ochutnávali postupně všech 30 vzorků medu a poté hlasovali o nejlepší chuťové vlastnosti medu, zvítězil a hlavní cenu si odnesl za svůj med včelař pan Jan Svoboda z Domamile, druhou příčku obsadil med od pana Ladislava Hrůzy z Cidliny a třetí místo potěšilo pana Vladislava Šteflíčka z Cidliny.

Celé odpoledne bavil přítomné návštěvníky bohatý kulturní program, který slovem provázel místní včelař Petr Špaček, jenž je současně zakladatelem a tvůrcem Dnů medu. Petr Špaček se svým Dnem medu také v letošním roce vyhrál v anketě Skutek roku, kterou vyhlašuje každoročně Zastupitelstvo kraje Vysočina. Oceněn byl za oblast poradenství, osvětu a vzdělávání, kterou Den medu jistě prezentuje a naplňuje.

Návštěvníci nadšeně tleskali tanečnímu vystoupení mažoretek Repetek z Moravských Budějovic, které v krásných kostýmech rozproudily skvělou atmosféru. Dynamické a veselé bylo i vystoupení kouzelníka Toma, který pobavil především dětské diváky. Pro všechny, kteří se chtěli dozvědět něco více o léčivých účincích medu a jeho kombinacích s ostatními surovinami, se pod širým nebem konala odborná přednáška na téma "Včelí produkty a jejich léčivé účinky" od pana Jiřího Bayera.

Po dobu konání této akce si všichni mohli prohlédnout také prezentaci sokolů a dravců od rodiny Kuncových.

Poslední návštěvníci odjížděli z cidlinského medobraní až ve večerních hodinách a věříme, že byli všichni spokojeni. Spokojených a hlavně unavených bylo i téměř 30 dobrovolníků nejen místních ale převážně z širokého okolí, kteří se na celé akci podíleli a bez jejichž pomoci by to prostě nešlo. A tak na závěr budeme opět děkovat: Nejprve za opět nádherné letní počasí a pak za skvělou náladu a pohodu všem návštěvníkům, organizátorům i účinkujícím!

Text Kamila Veselá 

Související fotogalerie >>ZDE<<