Košt 2013

Na třetím amatérském ročníku koštu slivovice a ostatních pálenek v Cidlině vyhrála slivovice ze sousedních Lesonic.

V sobotu 9. března 2013 se v Cidlině uskutečnil již třetí ročník velmi oblíbené soutěže zvané Amatérský košt slivovice a ostatních pálenek. V zaplněném sále cidlinské Besedy se sešlo téměř sedmdesát lidí, které přivítal a seznámil s průběhem celé akce pan Libor Veselý, který pak celou akci moderoval. Nejprve představil obsluhu, hostesky, mladé hasiče a hasičky, kteří ve slušivých zástěrkách roznášeli soutěžní vzorky pálenek. Připomenul pravidla soutěže, zvláště hodnocení známkami od jedné do pěti, kdy jednička znamená to nejlepší ohodnocení. Hodnotitelem pálenky se mohl stát kdokoli, kdo má rád slivovici či jinou pálenku Hodnotit se začalo do soutěžních listin, kde měl každý hodnotitel možnost dát známku za chuť pálenky a vůni pálenky. Také zde mohl zapsat nějakou svoji osobní poznámku týkající se daného vzorku.
Celkem se hodnocení ujalo 29 hodnotitelů, žen i mužů. Společně hodnotili nejprve 24 vzorků slivovice a pak 11 vzorků ostatních pálenek (třešňovice, meruňka, kalvádos, pálenky z hrušek, žitná). K dobrému pití nechybělo ani dobré jídlo, pečené maso s chlebem, sýry i zabijačkové speciality. V první přestávce mezi hodnocením vzorků, zažili všichni přítomní opět kulturní podívanou. Do sálu přitančila pětičlenná skupinka místních žen a mužů, taneční skupina s názvem Miciny z Cidliny, která již v loňském roce na koštu slivovice vystupovala. Pro letošní košt si Miciny připravily pásmo bání od Jiřího Suchého a Ivo Jahelky a také tanec na známou píseň Pionýři, pionýři, malované děti. Převlečeny byly za pionýrky a nechyběl ani pionýrský slib a papírová mávátka. Za velkého aplausu publika odtančily Miciny pionýrský pochod a poté se vrátily do sálu, a protože byl v předchozí den svátek MDŽ, rozdávaly všem přítomným ženám a dívkám růže.
A jaké byly výsledky cidlinského koštu? Souboj to byl napínavý. Dokonce se muselo po sečtení všech výsledků znovu hodnotit, protože dva vzorky slivovice, bojující o druhé a třetí místo měly naprosto shodný počet známek. Nakonec v kategorii slivovic vyhrála a první cenu si odnesla paní Mrkvičková z Lesonic se svojí slivovicí ročník 2011. Na druhém místě skončila slivovice z Cidliny ročník 2012 paní Marie Píšové, třetí příčku obsadila slivovice ročník 2012 pana Ivana Stejskala z Třebíče.
V kategorii ostatních pálenek vyhrála hruškovice pana Davida Stejskala z Římova, druhou cenu získal se svojí meruňkovicí pan Miloš Krobot z Hlíny a třetí místo obsadila třešňovice paní Jarmily Durdové z Lesonic.
Po slavnostním předání hodnotných cen byly odtajněny vzorky pálenek a hodnotitelům byly předány jejich hodnotící listy, kdy si mohli přečíst, jak například ohodnotili svůj dodaný vzorek pálenky.
Poděkování patří všem, kteří přispěli k dobré zábavě, především těm, co dodali soutěžní vzorky slivovice a také těm, kteří se nebáli hodnotit. A pochválit musíme i obsluhující cidlinskou mládež, která brilantně zvládla svoji úlohu.
Tak tedy až budou dozrávat letošní plody švestek, meruněk či jiného ovoce, nezapomeňte pilně sbírat a třeba příští rok vyhraje ta vaše pálenka…