Setkání rodáků a přátel obce Cidlina

Rodáci a hasiči společně slavili v Cidlině

Několikatýdenní přípravy na akci Setkání rodáků, občanů a přátel obce Cidliny spojené s oslavami 80. výročí založení SDH v obci a slavnostním otevření nového relaxačního a odpočinkového centra Zahrady v Cidlině, vyvrcholily v sobotu 11. června 2016. Vše zahájil dopolední slavnostní pochod zástupců obce, hasičů a občanů k památníku padlých ve světové válce, kde byl položen květinový věnec. Na hřišti u společenského domu všechny přítomné přivítal starosta obce Libor Veselý, seznámil je s programem a také popřál všem rodákům a přátelům obce hodně zdraví a úspěchů. Farář Ladislav Kozubík, z babické farnosti, sloužil mši svatou, kdy posvětil i novou sochu Sv. Floriána. Po poledni vystoupily děti ze Základní školy v Lesonicích a také mistr ve freestylu Petr Karásek. Více jak 150 návštěvníků, kteří přijeli do Cidliny se poté přesunulo k otevření nového relaxačního a odpočinkového místa, Zahrady v Cidlině, která vznikla poblíž centrální návsi v místě bývalé zdevastované soukromé zahrady a domu. Slavnostní otevření Zahrady se konalo za účasti zástupce Nadace ČEZ, která poskytla obci na realizaci Zahrady 250.000 korun. Symbolickou pásku otevírající Zahradu, přestřihoval čestný občan obce Cidlina, plk. Ing. Oldřich Pelčák společně s Ing. Vladimírem Černým z Nadace ČEZ. Nechybělo šampaňské a také bílé a modré balonky, v barvách znaku obce, které se vznesly k nebi. Ve slavnostních uniformách nastoupil Sbor dobrovolných hasičů z Cidliny a předávali si medaile za zásluhy. Pozvaní mladí hasiči z Lesonic předvedli ukázku požárního útoku a děti se bavily stříkáním vody z proudnic. Nejvíce pozornosti přilákala statická a dynamická ukázka historické hasičské techniky hasičů z Heraltic. Historický hasičský vůz vozil zájemce o projížďku po obci. Želetavští hasiči pak předvedli ukázku vyproštění osob z havarovaného vozidla a největší úspěch měla jejich stříkaná pěna, ve které se vyřádily zejména děti. Shlédnout krásu naší obce jste mohli i při projížďce tzv. cidlinským taxíkem, neboli koňským povozem z Lesůněk, který ochotně vozil místní i návštěvníky. V sále společenského domu byla připravena výstava fotografií ze života v Cidlině, prodej propagačních předmětů i knih o Cidlině. Na mapě České republiky, kterou jsme zde umístili, pak mohl každý návštěvník či rodák, umístit značku, odkud do Cidliny přijel. Nejdelší cestu do Cidliny měli až z dalekého Sokolova, pak z Ústí nad Labem či z Valašských Klobouk. K tanci a poslechu po celý den i do noci neúnavně hrála kapela Nový Horizont z Heraltic a ve společenském domě to vonělo řízky, výpečky i čepovaným pivem. Na talíře se neustále doplňovalo sladké cukroví, řezy i koláče, které ochotně pro všechny napekly místní ženy. Děti se dostatečně vybouřily ve skákacím hradě a na velké trampolíně. Návštěvníci Cidliny i místní občané se velmi dobře bavili i přes mírný déšť, který však nikoho neodradil.
Poděkování patří všem, kteří se na této akci podíleli, všem, kteří pomohli, do nočních hodin s úsměvem na rtech obsluhovali, taky poklízeli a napekli cukroví. Bez nároku na odměnu, ve svém volném čase, všem těm, kterým stačilo to, že se návštěvníkům v Cidlině líbilo a byli spokojení.

Text Kamila Veselá