09.09.2017 - Den medu 2017

Malá obec Cidlina téměř nestačila návštěvníkům  5.ročníku Dne medu

Představovat blíže Den medu, zvláště jeho pravidelným návštěvníkům, to již opravdu nemusíme. Již pátý ročník této akce, s ochutnávkou  medu laickou veřejností a s bohatým kulturním programem a soutěžemi, se uskutečnil v sobotu 9. září.  Pořadatelům, tedy Českému svazu včelařů, Základní organizaci Jaroměřice nad Rokytnou, Včelařství Špaček a Obchůdku u panenky v Cidlině a Obci Cidlina, přálo krásné slunečné počasí a snad i proto návštěvnost výrazně převýšila předchozí ročníky. Maličká Cidlina vypadala jako obrovské parkoviště pro auta všech zájemců o medovou soutěž. Akci podpořilo i několik sponzorů, firem z širokého okolí a finanční fondy Kraje Vysočina.

V kulturním domě probíhalo tradiční hodnocení 26 vzorků medů od 26 včelařů. Na zahradě u společenského domu hrálo k tanci a poslechu vladislavské duo Los Valos. Děti si mohly zasoutěžit ve tvořivých dílničkách, odlévaly se svíčky z voňavého včelího vosku nebo se malovaly včelí úly. Po tvoření se děti vyřádily ve skákacím hradu anebo si nechaly pomalovat obličej. Zvídavé děti také soutěžily v tzv. Včelí školičce, kde sbíraly informace o současnosti i o historii včelařství. Nechyběl ani tradiční jarmark se včelími produkty, medovými dobrotami, svíčky, včelí úly, výrobky kovářské, košíkářské, medové perníčky, kytičky přímo od zahradníka, broušení do skleněných pohárů na přání a přímo na místě, koření, dekorace z květináčů, čerstvé pečivo z jaroměřické pekárny aj.

Na své si přišli i milovníci dobrého jídla a pití: svou vůní lákala krkovice nebo makrela přímo z grilu, cukrářské dobroty, točená zmrzlina, pivo i bezinková limonáda.

Med byl nejprve hodnocen v odborné kategorii, kde se hodnotila vlhkost dodaných 26 vzorků medu. Odborné měření prováděl Radek Bílý a mezi kontrolujícími byl Josef Kvapil, Vladislav Šteflíček a Ladislav Hrůza.

První místo a cenu za nejlepší vlastnosti medu, po stránce odborné si odnesl med od včelaře Pavla Čurdy z Čáslavic, druhý skončil med Adolfa Kabelky z  Domamile a třetí místo obsadil med Milana Zeleňáka z Martínkova. V laické hodnotící soutěži, kdy nejprve návštěvníci medu ochutnávali postupně všech 26 vzorků a poté hlasovali o nejlepší chuťové vlastnosti medu, zvítězil a hlavní cenu si odnesl včelař pan Ladislav Pýcha z Kracovic, druhou příčku obsadil med od pana Daniela Šustka z Lesonic a třetí místo potěšilo pana Miroslav Zadražila z Lesonic.

Celé odpoledne bavil přítomné návštěvníky bohatý kulturní program, který slovem provázel místní včelař Petr Špaček, jenž je současně zakladatelem a tvůrcem Dnů medu.

Návštěvníci nadšeně tleskali tanečnímu vystoupení Znojemských grácií, které v krásných kostýmech rozproudily skvělou atmosféru akce. Dynamické a veselé bylo i vystoupení šermířské skupiny Grál. Bubnující šermíři v dobových kostýmech i šermířská školička, které se mohly zúčastnit i nebojácné děti, to vše jste mohli vidět na Dni medu. Pro všechny, kteří se chtěli dozvědět něco více o medu, se pod širým nebem konala odborná přednáška na téma "Apiterapie včelích produktů" od pana Vojtěcha Králíčka.

Poslední návštěvníci „odlétali“ z medové Cidliny až ve večerních hodinách a věříme, že byli všichni spokojeni. Spokojených a také unavených bylo i téměř 30 dobrovolníků, kteří se na celé akci podíleli. A tak na závěr budeme opět děkovat: Nejprve za krásné počasí a pak za skvělou náladu a pohodu všem návštěvníkům, organizátorům i účinkujícím!

Text Kamila Veselá