10.09.2019 - Den medu 2019

Sedmý ročník Dne medu v Cidlině opět přilákal stovky návštěvníků

     Již sedmý ročník této akce, s ochutnávkou  medu laickou veřejností a s bohatým kulturním programem a soutěžemi, se uskutečnil v sobotu 31. srpna 2019.  Pořadatelům, tedy Českému svazu včelařů, Základní organizaci Jaroměřice nad Rokytnou, Včelařství Špaček a Obchůdku u panenky v Cidlině a Obci Cidlina, přálo krásné a hlavně teplé slunečné počasí a snad i proto návštěvnost opět výrazně převýšila předchozí ročníky. Do Cidliny zavítaly stovky návštěvníků, kteří si přijeli zasoutěžit, ochutnat medové dobroty a také jiné pochutiny nebo si přijeli posedět u dobré muziky a zajímavých představení. Akci podpořilo i několik sponzorů. Hlavním sponzorem akce se opět staly Finanční fondy Kraje Vysočina.

     V místním  společenském  domě probíhalo tradiční hodnocení 32 vzorků medů. Na zahradě u společenského domu skvěle hrála k tanci a poslechu skupina EVIS. Děti si mohly vyrábět ve tvořivých dílničkách, řádit ve skákacím hradu anebo si nechat pomalovat obličej pestrými barvami. Nechyběla ani tradiční Včelí školička, kde soutěžící sbírali informace o včelích produktem a o významné práci samotných včel. Na place u společenského domu byl opět velký prodejní  jarmark se včelími produkty, medovými dobrotami, svíčkami, včelími úly, výrobky kovářskými, košíkářskými, medovými perníčky, rostlinami přímo od zahradníka, broušení do skleněných pohárů na přání, koření, čerstvé pečivo z Jaroměřické pekárny, víno, ručně šité a malované dárky a dekorace, háčkované výrobky, mléčné produkty, šperky a mnohé další.

     Na své si přišli i milovníci dobrého jídla a pití: svou vůní lákala krkovice, kuřecí maso, nebo makrela přímo z grilu, uzená stehýnka přímo z udírny, cukrářské dobroty, točená zmrzlina, pivo i bezinková limonáda.

     Med byl nejprve hodnocen v odborné kategorii, kde se hodnotila vlhkost dodaných 32 vzorků medu. Odborné měření prováděl Radek Bílý.

     První místo a cenu za nejlepší vlastnosti medu, po stránce odborné si odnesl med od včelaře Miloslava Augustina z Dědice, druhý skončil med Vladislava Šteflička z Cidliny a třetí místo obsadil med Adolfa Kabelky z Domamile. V laické hodnotící soutěži nejprve návštěvníci medu ochutnávali postupně všech 32 vzorků medu a poté hlasovali o nejlepší chuťové vlastnosti medu. Nejlepší med měl, tak jako v loňském roce a první cenu si odnesl za svůj med včelař pan Jan Svoboda z Domamile, druhou příčku obsadil med Pavla Čurdy z Čáslavice a třetí místo potěšilo pana Oldřicha Tardona z  Manešovic.

     Celé odpoledne bavil přítomné návštěvníky bohatý kulturní program, který slovem provázel místní včelař Petr Špaček, jenž je současně zakladatelem a tvůrcem Dnů medu.

     Návštěvníci nadšeně tleskali freestylovému vystoupení na kole, které předvedl mistr světa Vašek Kolář. Děti se báječně bavily při šou kouzelníka Milana Ošmera. Pro všechny, kteří se chtěli dozvědět něco více o včelích produktech a apiterapii, se pod širým nebem konala odborná přednáška na toto téma od pana Mariana Solčanského.

        Po dobu konání této akce si všichni mohli prohlédnout také prezentaci sokolů a dravců od rodiny Kuncových.

     Na medový den do maličké Cidliny zavítal také hejtman Kraje Vysočina pan MUDr. Jiří Běhounek  v doprovodu radního kraje Vysočina pana  ing. Martina Hyského a společně vychutnali úžasnou atmosféru celého dne.

     Poslední návštěvníci odjížděli z cidlinského medobraní až ve večerních hodinách a věříme, že byli všichni spokojeni. Spokojených a hlavně unavených bylo 30 dobrovolníků bez jejichž pomoci by to prostě nešlo. Závěrem poděkujme opět za nádherné letní počasí, za skvělou náladu a pohodu všem návštěvníkům, organizátorům i účinkujícím!

 

Související fotogalerie >>ZDE<<