16.09.2014 - Den medu v Cidlině přilákal téměř tři sta návštěvníků

Druhý ročník Dne medu v Cidlině přilákal téměř tři sta návštěvníků

Sobotní odpoledne, těsně po poledni obvykle bývá časem zažití dobrého oběda. Jinak tomu ale bylo v Cidlině dne 6. září 2014, kde se sešli všichni, kteří mají rádi med a dobrou zábavu. Již podruhé se v místním kulturním domě konal Den medu.

Organizátoři byli:
Český svaz včelařů, Základní organizace Moravské Budějovice, Včelařství Špaček a Obchůdek u panenky v Cidlině.

V kulturním domě probíhalo tradiční hodnocení devatenácti vzorků medů od čtrnácti včelařů z širokého okolí. Na dětském hřišti hrála kapela k tanci i poslechu. Pro příjemně hřejivé paprsky slunce, které nás v tento den hojně obdařily, zde byly i dva stany s posezením. Nechyběl ani skákací hrad, který byl v obležení dětí až do pozdních nočních hodin. Pro děti zde byla opět tvořivá dílnička, kde mohly zdarma vyrábět kytičky a náhrdelníky a také zdobit medové perníčky. Plac před kulturním domem patřil prodejcům, kteří na jarmarku nabízeli zejména medové produkty a svíčky, broušení do skleněných pohárů a dekorace z květináčů, chlebové směsi a zdravou výživu, medové perníčky, dřevěné formy a plastiky z řezbářské dílny, bižuterii, knihy o zavařování i s ochutnávkou zavařenin, čerstvé pečivo z jaroměřické pekárny, košíky z pedigu a další produkty.

Pro zájemce byl letošní novinkou i medový běh s překážkami, kde si mohli změřit své odhodlání a šikovnost.

Na venkovním tanečním parketu předvedla vystoupení Dětská hip-hopová skupin Sirio z Jaroměřic nad Rokytnou. A pak už se vyhodnocovalo a předávalo ocenění. Všichni, kteří přivezli na soutěžní ochutnávku svůj med, dostali z rukou hlavního organizátora a autora akce, Petra Špačka, Pamětní list a dřevěný přívěšek s logem Dne medu. Na třetím místě skončil med místního včelaře pana Františka Vechety, druhý byl med z Babic od Josefa Kvapila a první místo získal med Radka Bílého z Budkova. Ceny byly vskutku protikladem sladké chuti medové, neboť první tři vítězové si odnášeli masové kýty, kdy kýta pro vítěze měla téměř čtyři kila. Kromě pohárů s výbrusem získali také pamětní dřevěnou medaili.

Následovala přednáška pana Kamila Kurtina na téma včel a medu a poté pokračovalo všeobecné veselí i s tancem a hlavně s dobrým pitím a jídlem, třeba s gyrosem či plátkem masa z grilu. Organizátoři děkují všem přátelům a dobrovolníkům, kteří nám při této akci pomáhali a také Kraji Vysočina, který se rozhodl finančně tuto neziskovou akci podpořit.

Všem včelařům i návštěvníkům vzkazujeme, že opět za rok bude Den medu a že opět přidáme něco nového!

Související fotogalerie >>ZDE<<