16.10.2013 - Den medu v Cidlině se opravdu vydařil

Den medu v Cidlině se opravdu vydařil

Den medu v Cidlině? Co by to asi tak mohlo být? Vy, co jste v sobotu odpoledně 5. října 2013 nebyli na této akci, rozhodně jste přišli o mnohé nejen chuťové zážitky.

Nápad uspořádat tuto akci se zrodil v hlavě teprve patnáctiletého včelaře Petra Špačka, který se svým dědečkem Ladislavem Hrůzou provozují v Cidlině včelařství s názvem Včelařství Špaček. Včelařství Špaček se tedy spojilo s místním obchodem Kamily Veselé, Obchůdek u panenky a za vydatné pomoci všech rodinných příbuzných rodin Špačkových a Veselových se první ročník Dne medu v Cidlině uskutečnil a proslul velkou návštěvností.

Stěžejní bodem Dne medu byla laická ochutnávka a hodnocení dodaných devatenácti vzorků medů od patnácti místních i přespolních včelařů. Každý návštěvník akce, který měl zájem hodnotit, postupně ochutnával vzorky medu, a jen jednomu, nejlepšímu medu mohl dát svůj hlas. Během ochutnávky medu byl po celé odpoledne k dispozici prodejní jarmark. A tak jste si zde mohli nakoupit čerstvé pečivo z jaroměřické pekárny, krásně nazdobené perníčky, bižutérii, chlebové směsi i jiné pochutiny, keramiku, textilní doplňky, dekorace z květináčků, medovinu, medové produkty i svíčky, včelařské potřeby, plyšové hračky, sušené ovoce, biokosmetiku i sklenice s vybroušeným jménem. Také jste mohli ochutnat i takové speciality jako je med se schizandrou anebo med s rakytníkem. Děti si zase mohly vytvořit ve čtyřech tvořivých dílničkách zajímavé výrobky - včelku z drátků a kolíčků, odlévané svíčky z vosku, motané svíčky z kartonu a soutěžily také s obrázkem na téma Veselá včela. K tomu všemu zde byla i malá výstava včelařských potřeb.

Do programu před slavnostním vyhodnocením soutěžních vzorků medu přispěla svým vystoupením i dětská taneční skupina HIP HOP SYRIO pod vedením paní Kateřiny Holánkové z Jaroměřic nad Rokytnou.

Nejlepším medem byl nakonec vyhodnocen medovicový med místních včelařů pana Františka a Romana Vechetových, na druhém místě skončil s lipovým medem pan Vladislav Šteflíček z Cidliny a na třetí příčku dosáhnul pan Josef Kvapil z Babic se svým medovicovým medem. Všichni tři vítězní včelaři si odnášeli cenné dary, postavy včelařů vyrobené z květináčků právě pro tuto akci Obchůdkem u panenky a také drobné včelařské potřeby. Každý soutěžící včelař obdržel pamětní list. Oceněny byly také výtvarné práce dětí. Po slavnostním vyhodnocení se ujal slova pan Mgr. Bohumil Tichý, který poutavě vyprávěl o medu i o včelách.

A nechybělo ani výborné občerstvení: vepřová krkovice, která se jen rozplývala na jazyku, cigáro přímo z udírny, čepované pivo i limo. A protože počasí bylo na naší straně, přijelo do Cidliny na tuto akci velké množství návštěvníků. Ochutnávali, nakupovali, setkávali se s přáteli a známými, probírali a hodnotili medové výrobky, zkrátka se dobře bavili. Poděkování patří všem, kteří nám při této akci pomohli a hlavně všem včelařům, kteří ochotně poskytnuli své medy do soutěže.

Související fotogalerie >>ZDE<<