21.09.2015 - Do Cidliny na třetí ročník Dne medu zavítalo více jak 500 návštěvníků

Do Cidliny na třetí ročník Dne medu zavítalo více jak 500 návštěvníků

Naše malá obec Cidlina s počtem necelých 100 obyvatel zažila v sobotu 5. září 2015 příliv více jak pětiset návštěvníků, kteří si nenechali ujít již třetí ročník akce Den medu v Cidlině. Organizátoři byli: Český svaz včelařů ZO Moravské Budějovice, Včelařství Špaček, Obchůdek u panenky v Cidlině a obec Cidlina.

Samotná ochutnávka medu s hodnocením veřejností probíhala v kulturním domě po celé odpoledne a těšila se velkému zájmu. Návštěvníci posupně ochutnali 28 vzorků medů od devatenácti včelařů z širokého okolí. Číslo medu, který jim nejvíce chutnal, pak vhodili do zapečetěné schránky. Po skončení ochutnávky se sčítala čísla přidělená jednotlivým utajeným vzorkům medu a vyhodnotily se tři nejlepší medy. Kromě této laické hodnotící soutěže, která odrážela zejména libé chuťové vlastnosti medu, se těsně před akcí uskutečnilo hodnocení odborné. Včelařství Pampeliška, pan Radek Bílý provedl odborné měření vlhkosti a elektrické vodivosti v medu u všech dodaných vzorků. Celou akci doprovázel bohatý kulturní program. Na zahradě u kulturního domu hrála po celé odpoledne kapela Nový Horizont z Heraldic k tanci i poslechu. Návštěvníci mohli také shlédnout vystoupení břišních tanečnic z Třebíče i žonglérské vystoupení pana Ošmery. Pro dětské účastníky akce byl připraven skákací hrad a velká trampolína. Nechyběly i dětské tvořivé dílničky, kde děti zdarma vyráběly papírové kytičky v malovaných květináčích nebo si mohly vyzkoušet techniku enkaustiky, tedy malování pomocí voskovek a horké žehličky.
Celou akci doprovázel bohatý kulturní program. Na zahradě u kulturního domu hrála po celé odpoledne kapela Nový Horizont z Heraldic k tanci i poslechu. Návštěvníci mohli také shlédnout vystoupení břišních tanečnic z Třebíče i žonglérské vystoupení pana Ošmery. Pro dětské účastníky akce byl připraven skákací hrad a velká trampolína. Nechyběly i dětské tvořivé dílničky, kde děti zdarma vyráběly papírové kytičky v malovaných květináčích nebo si mohly vyzkoušet techniku enkaustiky, tedy malování pomocí voskovek a horké žehličky. Plac před kulturním domem patřil prodejcům, kteří se věnuji rukodělné činnosti. Návštěvníci Dne medu si zde mohli nakoupit zejména med, medovinu, medové produkty a svíčky, skleněné poháry a hrnky s výbrusem jména či textu na vlastní přání, dekorace z terakotových květináčů, koření, patchworkové dekorace, kovářské výrobky, medové perníčky, dřevěné formy a plastiky z řezbářské dílny, bižuterii, keramiku, vína, domácí marmelády, výrobky z ovčí farmy, kytičky přímo od zahradníka i čerstvé pečivo z jaroměřické pekárny.

Organizátoři nezapomněli ani na dobré jídlo a pití, kdy návštěvníky sváděla vůně plátku vepřové krkovice přímo z grilu nebo pečená makrela i párek v rohlíku. Kdo má raději sladké, mohl si dát malé dezerty – panna cottu, tiramisu nebo ovocný pohár.
Na slavnostním vyhodnocení obdrželi všichni včelaři, kteří přivezli na soutěžní ochutnávku svůj med, z rukou hlavního organizátora a autora akce, Petra Špačka, pamětní list a dřevěný přívěšek s logem Dne medu. Nejprve byla vyhodnocena soutěž hodnotící vlhkost a elektrickou vodivost medu, zjištěná odborným měřením. Na třetím místě skončil v této kategorii medovicový med lesonického včelaře pana Františka Zadražila, druhý byl medovicový med Zdeňka Outulného z Meziříčka, první místo získal med medovicový Františka a Romana Vechetových z Cidliny. Výherci obdrželi medaile a také drobné včelařské potřeby, které do soutěže dal sponzorským darem pan Radek Bílý z Budkova.
Následovalo vyhodnocení tradiční soutěže, ochutnávky dvaceti osmi vzorků medu. Připomeňme, že nejvíce zde byl zastoupen med medovicový, pak několik medů květových. Devatenáct včelařů již netrpělivě očekávalo, jak dopadnulo laické hodnocení chuťových vlastností medu přítomnou veřejností. Pořadatel soutěže Petr Špaček tentokráte pozval netradičně na pódium najednou všechny tři pány včelaře, kteří se umístili na prvních třech místech. Sešli se zde pan Outulný Zdeněk, Josef Kovář a Jaroslav Roupec. Pánové Kovář a Roupec museli losovat o třetí a druhou pozici, neboť jejich medy obdržely stejný počet bodů. Nakonec padl závěrečný verdikt a to, že na třetím místě skončil medovicový med pana Jaroslava Roupce z Babic, druhou pozici obsadil opět medovicový med pana Josefa Kováře z Jakubova a první, vítězné místo si odnesl květový med pana Zdeňka Outulného z Meziříčka.
Vítězové si odnesli pamětní medaile a také krásné ručně kované svícny s medovými svíčkami z dílny Libora Janků z Brna. Všichni zúčastnění včelaři dostali pamětní listy a dřevěnou pamětní placku s logem Dne medu.
Odborná přednáška na téma včelí produkty a jejich léčivé účinky od prof. Ing. Pavla Valíčka, si získala také mnoho posluchačů, kteří během přednášky mohli i ochutnat např. speciální med s rakytníkem nebo med se schizandrou.
Organizátoři děkují všem přátelům a dobrovolníkům, kteří nám při této akci pomáhali a také Kraji Vysočina, který se rozhodl finančně tuto neziskovou akci podpořit.
Všem včelařům i návštěvníkům vzkazujeme, že opět za rok se znovu sejdeme v Cidlině a to již na čtvrtém Dni medu.