27.08.2016 - Den medu 2016 aneb žhavé letní počasí i sladký med přilákalo více jak šest set návštěvníků!

Poslední srpnové sobotní odpoledne již tradičně v Cidlině patřilo čtvrtému ročníku akce s názvem Den medu. Představovat blíže tuto akci, které dominuje ochutnávka medu laickou veřejností s bohatým kulturním programem a soutěžemi, již téměř nemusíme, protože se medové dny staly silným pojítkem právě s maličkou obcí Cidlinou. A pokud někde dnes řeknete „Cidlina“, lidé většinou reagují:„ Jó, tam mají ten skvělý Den medu!“

I letošní ročník Dne medu se vydařil a návštěvnost se přehoupla přes 600 lidí. Hlavním organizátorem akce byl Český svaz včelařů, Základní organizace Moravské Budějovice, a spoluorganizátoři: Včelařství Špaček a Obchůdek u panenky v Cidlině a Obec Cidlina. Podpořilo nás také několik sponzorů, firem z širokého okolí a hlavním sponzorem akce byly finanční fondy Kraje Vysočina.

V kulturním domě probíhalo tradiční hodnocení 24 vzorků medů od 24 včelařů z širokého okolí. Na dětském hřišti hrála kapela Songakord tanci i poslechu. Pro příjemně hřejivé paprsky slunce, které nás v tento den hojně obdařily, zde byly velké stany s posezením a občerstvením. Pro děti nechyběl ani skákací hrad, velká trampolína a také oblíbená tvořivá dílnička. V dílničkách děti malovaly, vyráběly svíčky z včelího vosku, kytičky z ubrousků, zdobily medové perníčky a také zkoušely techniku enkaustiku neboli malování voskem a horkou žehličkou. Zdarma se děti mohly nechat pomalovat na obličeji a tak tu záhy pobíhaly lesní víly, motýlci, piráti, dinosauři a další pohádkové bytosti. Děti si pak mohly zasoutěžit ve Včelí školičce, kde sbíraly informace o včelách i medu, o historii včelařství i současnosti. Soutěžní test byl pak odměněn zajímavými cenami. Rovněž byly odměněny i dětské kresby. Novinkou letošního Medu byl fotokoutek, kde se mohli zájemci vyfotit s nejrůznějšími doplňky a kuriozitami.

Plac před společenským domem patřil prodejcům, kteří na jarmarku nabízeli zejména medové produkty a svíčky, broušení do skleněných pohárů a dekorace z květináčů, zeleninové chutney a směsi, víno i kosmetiku, medové perníčky, květiny přímo do zahradníka, koření,

keramiku, bižuterii i šperky z drahých kamenů, mléčné výrobky i čerstvé pečivo z jaroměřické pekárny, a další produkty.

Med byl nejprve hodnocen v odborné kategorii, kde se hodnotila vlhkost dodaných vzorků medu. Odborné měření prováděl Radek Bílý a mezi kontrolujícími byl Miroslav Zadražil, Vladislav Šteflíček a Petr Špaček.

První místo a cenu za nejlepší vlastnosti medu, po stránce odborné si odnesl med od včelaře Jaroslava Roupce z Babic, druhý skončil med Petra Dvořáka z Babic a třetí místo obsadil med Josefa Kováře z Jakubova.

V laické hodnotící soutěži, kdy nejprve návštěvníci medu ochutnávali postupně všech 24 vzorků a poté hlasovali o nejlepší chuťové vlastnosti medu, zvítězil a první místo a hlavní cenu si odnesl včelař pan Antonín Herout z Domamile, druhou příčku obsadil med od pana Vladislava Šteflíčka z Rozsičky a třetí místo potěšilo pana Jaroslava Roupce z Babic.

Kromě hodnocení medu a prodejního jarmarku byl po celé odpoledne připraven pestrý kulturní program. Návštěvníci žasli nad umem kouzelníka Martina Hrušky z Pacova. Také obdivovali um a mrštnost mladého barmana Štěpána Šimánka, který ve dvou vstupech předváděl barmanské dovednosti. Odborné znalosti z oblasti medových produktů předala všem přítomným Ing. Petra Badová při své přednášce o využití medu v domácnosti. K dobré pohodě přispěla i vynikající točená zmrzlina, čepovaná bezinková limonáda a pivo i makrela a vepřová krkovice přímo z grilu. Nechyběly ani sladké laskominy jako jablečný koláč, tiramisu a ovocný pohár.

Všichni organizátoři a pomocníci z řad dobrovolníků byli značně unaveni, protože zabezpečit takovouto velkolepou akci není jednoduché. Na druhé straně však byli spokojení a šťastní z pocitů všech návštěvníků i soutěžících včelařů. A tak nezbývá než na závěr poděkovat organizátorům akce, ochotným včelařům, sponzorům, stánkařům a hlavně všem návštěvníkům, kteří se tak rádi vrací do „medové Cidliny“. Děkujeme a příště se setkáme při již pátém ročníku Dne medu v Cidlině.

Text Kamila Veselá